У понеділок, 13 січня, в Україну на запрошення громадської організації “Центр розвитку Бессарабії” прибув генеральний секретар Асоціації європейських прикордонних регіонів Мартін Гільермо Рамірес. У вівторок делегація побувала в Одеській облраді, де зустрілася з Юрієм Дімчогло, першим заступником голови Одеської облради, Юрієм Масловим, який очолює депутатську групу “Стратегія Європейського Союзу в Дунайському регіоні”, а також Іреной Надем’яновой, начальником управління економіки, бюджету, інвестицій та міжнародного співробітництва апарату облради.

Юрій Дімчогло розповів гостям про особливості Одеської області, звернувши увагу на те, що тут вже є чималий досвід співпраці з європейськими регіонами. Одеський регіон є членом і засновником кількох між’європейских асоціацій, найважливіша з яких – є Єврорегіон “Нижній Дунай”. До недавнього часу Одеська область головувала в ньому, а в цьому році передала повноваження керівництва Кагул.

“Для нас на наступні роки пріоритетним є участь в реальних проектах, які активізують розвиток Одеської області”, – зазначив він і додав: “Я радий, що в цьому залі присутній Віктор Куртєв, який є патріотом своєї Батьківщини. Адже не всі бізнесмени є патріотами свого краю , здатні мислити масштабно і не тільки заради власного прибутку. Ця людина показала, що його проекти, як соціальні, так і культурні, вже увійшли в систему, що це не одноразові проекти. Це важливо”.

Депутат Юрій Маслов нагадав, що з 2860 кілометрів річки Дунай остання ділянка в 180 км проходить по території України. Це безпосередня кордон з Євросоюзом.

“На жаль, нам поки не вдалося досягти рівноцінного партнерства в європейському транскордонному співробітництві. Один з векторів співпраці окреслено рамками транскордонного партнерства – Дунайської стратегії. В Україні чотири області – Одеська, Чернівецька, Івано-Франківська та Закарпатська – беруть участь в імплементації Дунайської стратегії. І чотири облради підписали меморандум про створення Асоціації. Однак Одеська облрада виявилася єдиною, яка прийняла офіційне рішення затвердити план імплементації ДС Європейського союзу. Сталося це в 2017 році. Ряд проектів Дунайської стратегії нам вже вдалося реалізувати. Але багато ще вимагають серйозного уваги. Серед них проект з порятунку придунайських озер”, – підсумував представник обласного парламенту.

У відповідь на озвучену інформацію європейський гість погодився з тим, що фінансування, яке велося через програми для країн, що не мають членства в ЄС, було справді не дуже істотним. Зокрема, пов’язано це з тим, що увага донорів до теперішнього часу була сконцентрована головним чином на внутрішніх кордонах Євросоюзу. На новому ж етапі є намір переробити програми, які можна буде застосовувати і для зовнішніх прикордонних регіонів.

“Ми думаємо, що зуміємо розробити програми для прикордонних регіонів з тим та зробити їх привабливими. Це дозволить розраховувати на хороші інвестиції в таких серйозних проектах, як, наприклад, поновлювані джерела енергії, інфраструктура і транспорт.

Після закінчення спілкування сторони були одностайні в тому, що такі зустрічі повинні стати регулярними для кращого взаєморозуміння і більш ефективної взаємодії.