Ізмаїл відвідала делегація представників Асоціації європейських прикордонних регіонів (АЄПР) на чолі з генеральним секретарем Мартіном Гільермо Раміресом.

В рамках візиту відбувся “круглий стіл”, в ході якого співзасновник громадської організації “Центр розвитку Бессарабії” відмітив, що Бессарабія просто зобов’язана включитися в нову програму АЄПР, яка запрацює в 2021-2027 році. Також меценат має намір ініціювати створення субрегіону “Бессарабія” в рамках регіону “Нижній Дунай”, що дало б усім сторонам можливість безпосередньо взаємодіяти з Єврокомісією.

Вперше за багато років у нас є консолідована влада, молодий чесний президент. Є підтримка, можна добре попрацювати, – підкреслив Віктор Куртєв.

Тим більше, що крім комерційних, а також інфраструктурних проектів, що фінансуються державою – зокрема, будівництва доріг, існують і такі виклики, відповісти на які сьогодні не під силу ні представникам бізнесу, ні державі. Один з них – забезпечення Бессарабії якісною питною водою, яка потребує мільярдних інвестицій. Інша яскрава ілюстрація – стан навколишнього середовища: за десятиліття безвідповідального розграбування природи відбулося забруднення і засолення прісноводних озер, в тому числі і з вини наших молдавських сусідів. Домовлятися з ними про спільне подоланні екологічних лих зручніше через механізми транскордонного співробітництва …

Всі ці ініціативи неможливі без переосмислення, без нових ідей, механізмів і “людського капіталу”. В основі системного підходу – створення “паспорта регіону” з докладним описом наших потреб і потенціалу. Це перші кроки в системній роботі відкритої для всіх платформи, – зазначив Куртєв.

Керівник Інформаційного центру Асоціації європейських прикордонних регіонів в Харкові Едуард Сиромолотов нагадав присутнім, що першим офіційним документом, який регламентував міжрегіональну взаємодію органів місцевого самоврядування, була Європейська хартія про розвиток транскордонного співробітництва, затверджена в далекому 1980-му році, яка з’єднала прикордонні громади. Говорячи про шляхи підвищення конкурентоспроможності Придунайської Бессарабії,  гість наголосив на важливості участі органів місцевого самоврядування в організації спільних транскордонних ініціатив – це дозволяє включати локальні заходи в стратегічне системне планування, вважає він. Також він вважає, що неодмінною умовою успіху є залучення громадських організацій та вчених.

Привітавши бессарабських гостей “круглого столу”, слово взяв Генеральний секретар АЄПР Мартін Гільермо Рамірес. Він висловив переконання, що навіть в теперішній нелегкий для України час залишаються можливості для розвитку. Однак,  необхідне сприяння мерій, приватного сектора і університетів – свого роду опор, на яких тримається міжрегіональна взаємодія.

Кайтріона Мулан, експерт Асоціації єврорегіонів, розповіла присутнім про свою батьківщину на кордоні Північної Ірландії, місці багаторічного кровопролитного протистояння. У 90-і роки в округу прийшли експерти з Євросоюзу і запропонували допомогу в розбудові взаємин і кооперації між громадами воюючих сторін. З того часу в регіонах, віддалених від адміністративних центрів, панує постійний діалог, а добрі, стійкі взаємини допомагають попереджати нові розбрати. На думку пані Мулан, завдання мешканців Бессарабії полягає в тому, щоб зібрати воєдино всі індивідуальні проєкти громад. Бессарабія, як і сусідня Румунія, має свої особливі потреби, та за умови злагодженої спільної політики можна спільними зусиллями створювати нові можливості для підприємництва, розвитку громадянського суспільства та підтримки молоді у великому регіоні. Кайтріона Муллан закликає небайдужих громадян більше цікавитися своїми сусідами, розвивати стійкі зв’язки і довірчі відносини, щоб змінити своє життя на краще. Свій виступ доповідачка завершила ірландської приказкою: “Умій побачити стежку в непрохідних заростях”.