Міжнародний фестиваль православної музики “Свята Богородиця – Достойно єсть»

15.06.2018
563

“Все почалося, як одна мрія”

Сімейний хор “Чешма варуіта” Свято-Дмитрієвського храму села Криничне Болградського району, з благословіння Високопреосвященнішого Агафангела митрополита Одеського та Ізмаїльського, вдруге взяв  участь в Міжнародному фестивалі “Свята Богородиця – Достойно єсть”, який пройшов у болгарському місті Поморіє.

Всебічну підтримку колективу для участі у фестивалі надала Громадська організація “Центр розвитку Бессарабії.”

Виступ криничанців, представлені церковні піснеспіви, які багато прикрашені болгарськими фольклорними фарбами, успадкованими від своїх предків, представники міжнародного журі назвали справжнім відкриттям фестивалю. Вразили глядачів колоритні сукні і прикраси учасниць хору, які були одягнені в автентичні національні костюми.

Хор “Чешма варуіта” був створений 13 років тому, коли для зустрічі урядової делегації зібрали співочий колектив дітей – вихованців недільної школи. Пізніше, побачивши бажання криничанців зберегти православні болгарські традиції, пісенну спадщину села, О. Чернієнко взялася за створення хору. До його складу входять цілі родини, по три-чотири покоління від 5 до 70 років. Нині “Чешма варуіта” співає на кращих сценах країни – в Київському і Одеському оперних театрах, їх з радістю запрошують в різні міста, а тепер і країни. Хор є лауреатом багатьох міжнародних і всеукраїнських хорових фестивалів.

Поїздка на фестиваль, за словами керівника хору Ольги Чернієнко, була давньою мрією всіх учасників колективу, яких нині вже понад 70 осіб.

З моменту створення фестивалю в 2004 році, він утвердився як подія, яка привертає різних виконавців, численні групи, іконописців і лекторів з православного світу. Форум відрізняється, як культурним різноманіттям, так і високим художнім рівнем. Тому і потік учасників зростає, – за останні два роки їх чисельність вже перевищує тисячу. Фестиваль був організований завдяки ідеї композитора Георгія Попова, який запропонував, щоб м.Поморіє перетворився в місце збору для православних виконавців з усього світу. Настоятель церкви Різдва Пресвятої Богородиці в м.Поморіє отець Іван Стойков (нині покійний)  та диригент хору   Йорданка Туджарова з радістю надавали всебічну підтримку ініціативі і активно сприяли її здійсненню. Фестиваль проводиться з благословіння митрополита Слівенського Іоанникія.

Про історію фестивалю розповідає його артистичний директор Йорданка Туджарова: «Все почалося, як одна мрія, здійснення якої сприяли Слівенська митрополія, завдяки його Високопреосвященству митрополиту Іоаннікію і муніципалітету Поморіє, так як тодішній мер вирішив, що подібний собор православної музики приверне велику увагу

“Наша ідея полягала в організації міжнародного форуму, на якому б музиканти з усього світу змогли показати своє мистецтво, – розповіла Еліца Христова технічний директор фестивалю в 2008 році. – Умова у тому, щоб представляти лише богослужбову православну музику. Унікальним для цього фестивалю є те, що він збирає в одному місці всі стилі православної музики. У ній дві основні традиції: одноголоса музика, пов’язана з візантійською духовною культурою, і багатоголоса православна музика, яка представлена, в більшій мірі, Східною православною церквою. Цікаво відзначити, що в період болгарського Відродження з’являється інтерес до багатоголосого співу, і в даний момент в болгарських богослужіннях поєднуються ці дві традиції. Це, зі свого боку, робить внесок в багатство і розвиток болгарської православної культури. Саме співжиття двох різних традицій підштовхнуло нас на думку ввести різні категорії в рамках фестивалю: для церковних хорів, які виконують багатоголосну музику, для східного церковного одноголосного співу і для світських хорів, які виконують тільки богослужбову музику. Вже з другого року існування форуму, організатори з муніципалітету м.Поморіє, Митрополія м.Слівен і молодіжне об’єднання “Болгарія” організували відкриті сцени в місті під час фестивалю, що стало доброю традицією надалі. На цих сценах кожен колектив може вільно показати світську програму і регіональні самобутні твори. Все це додатково оживляє місто, яке перетворюється в привабливий центр під час музичного форуму “. В рамках фестивалю існує селекційна комісія, яка прослуховує хори, до того, як вони візьмуть участь у фестивалі.

Перевершуючи найсміливіші очікування свої творців, фестиваль привертає цінителів і виконавців з усіх куточків світу. За 15 років проведення фестивалю в м. Поморіє всі країни Європи і пострадянського простору були представлені хорами.

Фестивалі минулих років ставали справжнім торжеством пісенної творчості, в якому учасники різних національностей і поколінь об’єднувалися любов’ю до православної музики. За словами організаторів, фестиваль викликає неабиякий інтерес по всьому світу, а відбір учасників і виконуваного ними репертуару визнаний багатьма експертами одним з найбільш ретельних і високопрофесійних.

Фестиваль став доброю традицією, яка об’єднує Православні Церкви. Важко переоцінити значимість цього і подібного роду заходів. Тут є можливість для найтіснішого спілкування між людьми з різних країн, як з тими, що професійно займаються, так і з тими, що просто цікавляться церковним співом.

Крім виступів, в рамках кожного фестивалю влаштовуються спеціальні семінари, де обговорюються нагальні проблеми хорового співу і читаються цікаві лекції з історії церковної музики.

“Низький уклін Віктору Куртєву за надану можливість взяти участь у Міжнародному фестивалі православної музики « Св. Богородиця – «Достойно єсть» у   м. Поморіє.  Незабутнє враження справив на нас фестиваль. Учасники хору прослухали всі фестивальні концерти, доторкнулися до прекрасного, і отримали унікальну можливість почути хорові твори унікальної  спадщини світової культури в високопрофесійному виконанні, представленому хорами зі світовим ім’ям. Ми обмінялися нотами з іншими колективами, багато нового і цікавого винесли для себе, поділилися своїм досвідом, отримали підтримку у колег, утвердилися у правильності обраного шляху. Я бачу дуже велику користь в таких заходах, люди тягнуться до православної музики. Багато туристів приїжджають спеціально, щоб почути виступи хорів усього світу. Для нас участь в цьому, найпрестижнішому в світі фестивалі стала дуже великою подією. Хочу сказати від себе і всіх учасників хору: – Дякуємо людям, які допомогли нам здійснити мрію “, – зазначила О.Черніенко.

Поділитися:

З цією статтею також читають:

14.02.2019
VIII міжнародний фольклорний фестиваль Відень-2019

22-24 лютого у Відні (Австрія) відбудеться VIII міжнародний фольклорний фестиваль Відень 2019, в якому Бессарабію представить крінічненскій сімейний хор «Чешме-Варуіта» під керівництвом Ольги Чернієнко. Програма фестивалю дуже насичена і, крім святкового концерту, на…

515
Масштабний концерт "Барви голосу" юних обдарувань Олесі Кічук та Давида Хачатряна
06.02.2019
Презентація комп’ютерної гри “Місце сили”

Відомо, що одним із завдань інформаційних технологій є оцифрування і збереження інформації про досвід минулих поколінь людства для її передачі в майбутнє … Прем’єра фільму «Місце сили» про родолюбивих чушмелійців з села Криничне…

407
06.02.2019
Презентація фільму “Місце сили” в Болгарії

Наша команда щиро радіє тому, що проект “Документальний фільм про Криничне-Чушмелій “Місце сили”, партнерами якого ми є, виходить за межі своєї батьківщини. За час створення і його показів в Україні він став для…

433
06.02.2019
Сурваки

За традицією багатьох болгарських сіл Бессарабії «Сурваки», рано-вранці першого дня Нового року діти-сурвакари ходять від хати до хати, бажаючи господарям благополуччя, здоров’я і врожаю! Поважних гостей з України та Німеччини, які святкували Новий…

503

Підписатися на Розсилку

Введіть е-мейл і натисніть відравити
09.01.2019
“Бессарабський Олімп” в Ізмаїлі

12 січня 2019 року в актовому залі Ізмаїльського державного гуманітарного університету відбудеться масштабна подія в галузі спорту – перший Бессарабський Олімп. Генеральними партнерами заходу виступають Громадська організація Центр розвитку Бессарабії і депутат Одеської…

328
09.01.2019
Прем’єра документального фільму «Місце сили» в селі Криничне

Прем’єра документального фільму «Місце сили» в селі Криничне стала хвилюючою, але самою довгоочікуваною, як для режисера Тетяни Станєвої, так і для самих криничанців. Чушмелійці чекали з нетерпінням на цю подію вже декілька місяців…

346

Коментарі

Підібрати статті
Обрано:
Видалити все
направления

Ця стаття стосується розділів:

Теги статей:

Відкриття болгарської школи на базі ІГДУ
Різдвяний Бал в селі Кам'янка