9 грудня о столичному Будинку кіно відбулася прем’єра документального фільму Тетяни Станевой – «Місце сили».

З п’ятої години вечора в Будинку кіно збиралися гості, серед яких був сільський голова Криничного – Степан Вєліков, представники Посольства Болгарії в Україні, бессарабські болгари, криничанці, проживаючі в Києві, викладачі та завідувачі кафедрами славістики і фольклористики університету ім. Т.Г. Шевченко. На вході всіх гостинно зустрічали чушмелійські булки, одягнені в національний одяг: вістані, чумберь, пафті, вравеля.

У холі другого поверху проходила фотовиставка кадрів з фільму одеського фотографа Олександра Барона. Фотозони були переповнені гостями, глядачі швидко влилися в болгарський антураж і з задоволенням фотографувалися з приодягненими чушмелійками. У Синьому залі Будинку кіно свою етновиставку представила фольклорист села Криничне  Тетяна Янчева-Дукова. І, звичайно ж, запальні, веселі, талановиті улюбленці глядачів Фа-Дієз, наповнили весь зал своєю неймовірною енергією музики.

Зібравшись в залі, Марія Чанєва – уродженка села Криничне і ведуча заходу, тепло привітала всіх глядачів і вимовила душевну мова: «Більшість з нас – брати і сестри по крові і по духу, об’єднані одними корінням.

Після, своє слово сказала автор, режисер і продюсер фільму Тетяна Станєва: «Ми втратили велику частину того, що нам у спадок залишили наші предки, свято оберігаючи історію цілих 200 років. Наш відеолетопис – для нащадків! Впевнена, ці документальні кадри будуть мати більше значення через 10-20-30-40 і більшу кількість років». Тетяна наголосила, що важливо зберігати свою історію, фольклор і необхідно передавати свої знання майбутньому поколінню. На своєму прикладі, вона розповіла, що її бабуся померла, коли Тетяні було 13 і, хоч вона знала сотні народних болгарських пісень, внучка отримала в спадок тільки одну – ту, що бабуся просила її наспівувати на сімейних святах і зустрічах. З тих пір, Тетяна відчуває почуття провини за те, що не зберегла і не записала фольклор старшого покоління.

Потім, слово сказав Віктор Владиславович Куртєв, криничанець і засновник Громадської організації «Центр розвитку Бессарабії», яка є генеральним партнером фільму.

«Я абсолютно впевнений, що для того, щоб зробити щось дуже добре, потрібно сильно любити свою справу. Тоді обов’язково все вийде. Дивлячись в очі Тетяни Станєвої, коли вона прийшла просити допомоги у створенні фільму, я побачив цю любов. Відразу стало зрозуміло, що даний проект – справа її життя. Безумовно, я повністю підтримав ідею фільму, адже сам – з Криничного. Живучи далеко від рідного дому, я ніколи не забуваю свій край і готовий підтримувати його, вкладати самого себе в його розвиток і процвітання! », – зазначив Віктор.

І ось, глядачі затамували подих – почався фільм. Кожен, хто сидів в залі ні на секунду не зміг відірвати очей від екрана. Кадр за кадром глядачі переймалися історією все глибше і глибше.

Так, про що ж фільм?

Цей фільм про унікальне болгарське село Криничне на півдні нашої мальовничої України, розташованому на березі найбільшого в країні прісноводного озера Ялпуг. Про криничанців, про їхню нелегке, але наповнене змістом і піснею життя, об’єднаними одним небом над Криничним. Про людей, які до глибини душі люблять і шанують Батьківщину, постійно повертаючись до свого коріння! Про морально сильний народ, який пройшов війну та голод і не занепав духом! Про неймовірно працьовитих людей, які своїми силами і завзятістю створили з порожньою степу розквітаюче село з величезним потенціалом! Вони не соромляться свого минулого, свого коріння, а з гордістю називають себе ЧУШМЕЛІЙЦІ!

Фільм викликав мурашки по шкірі абсолютно у кожного. Глядачі не приховували своїх емоцій, вони сміялися і плакали, а по закінченню показу, весь зал вибухнув бурхливими оваціями і оплесками.

Валерій Чигляєв відомий режисер, актор театру і кіно, першим прокоментував картину. Він зазначив всю глибину і чуттєвість фільму, додатково підкресливши професіоналізм команди! До його слів приєдналася тимчасовий повірений у справах посольства Болгарії в Україні пані Стояна Русинова.

Для глядачів відбулася невелика прес-конференція з командою творців документального фільму «Місце сили», а саме: Тетяною Станєвою, Яном Лелюком (оператор постановник і режисер монтажу), Дмитром Богачем (оператор), Олександром Бароном (фотограф), Зариною Арчаковою (художній керівник ). Режисер також представила Тетяну Доценко, спільно з якою вона займалася перекладом і редагуванням українського тексту, а також героїв фільму – мешканців Криничного.

По завершенню показу гості були запрошені на фуршет, покуштувати справжню болгарську кухню і бессарабське вино. На столах були найсмачніші і різноманітні страви, якими славиться колоритна і барвиста Бессарабія: каварма, карнаці, зельнік, баур, бринза із запашним і пряним хлібом. Крім смакоти гості змогли скуштувати 4 види Криничанського червоного, білого і рожевого вина.

На фуршеті всі бажаючі могли поспілкуватися, зустріти знайомих, яких давно не бачили і, звичайно ж, привітати команду фільму і особисто Тетяну Станєву з презентацією! Всі відпочивали, веселилися і за традицією, під звуки болгарської музики дружно станцювали народне хоро!