Якщо спопробовати скласти короткий «рецепт» перетворення нашого суспільного будинку – Бессарабії та всієї України, які компоненти нам знадобляться? Як би ми не відрізнялися від наших життєвих поглядів, загальні презентації про ідеї все-таки існують. Так, люди не обійдуться без хорошої школи, адекватного самоуправління, активних громадських організацій, якісної медицини та, не в останню чергу, без здорового навколишнього середовища. Тема нашої статті – один «зелений» проект, який передбачає роботу на «Перехресті» природоохоронної, освітньої та громадсько-громадянської служби.
Нещодавно учасників шкільного парламенту села Огородне в Болградському районі перевірили внутрішню екологічну акцію – разом із своїми педагогами та співробітниками лісового господарства хлопці висадили на прилежному до села територіях півтори сотні пагонців кримської сосни. Посадка сосен допомагає відновленню огородненського лісу, а про благотворний вплив дерев на стан природи та здоров’я людини нічого й говори. В спекотному Буджаку кожне деревце на вагу золота.
Озеленення Огородного – лише один з практичних кроків в рамках великого проекту «Разом збережемо чисте довкілля рідного краю», про який ми нещодавно розповідали. Тепер місцеві школярі проходять двухмодульне навчання на «еко-Амбасадор». В даному контексті «амбасадор» – це експерт і приклад для інших. Двадцяти хлопцям-амбасадорам належить оволодіти навичками моніторингу навколишнього середовища, екологічного менеджменту і «заразити» інтересом до природоохоронної справи своїх однолітків і односільчан.
Кінцева мета Огородненского починання – активізація людей для охорони природи, залучення їх до процесу прийняття рішень. За великим рахунком, сьогодні кожна людина, що виявляє громадянську і природоохоронну активність, є тим самим «Амбасадор» – взірцем для наслідування. Тому до участі в заходах сподіваються залучити більше сотні людей, включаючи громадських діячів і екологічних активістів, а також представників громадських і благодійних організацій. Автори планують розробити програму захисту навколишнього середовища Огородненской ОТГ і обговорити її з громадськістю. На закінчення громадські організації підпишуть меморандум про захист навколишнього середовища. Додатково пройде інформаційна кампанія за участю ЗМІ.
Можна сподіватися на те, що проект «Разом збережемо чисте довкілля рідного краю» отримає практичне продовження і стане гідним прикладом для подібних ініціатив по всьому регіону.
Додамо, що координацією проекту займається М. Ф. Константинова, а його виконавцем виступає Громадська організація «Центр розвитку Бессарабії» (ЦРЛ) в партнерстві з сільрадою городні. Загальний бюджет становить 42 130 гривень. У нього входить грант – 27 940 гривень, і власні кошти організаторів в сумі 14 190 гривень. Проект реалізується за фінансової підтримки ГО «Товариство Лева» (м.Львів, Україна) на кошти Національного фонду підтримки демократії / National Endowment for Democracy (м Вашингтон, США).
Від редакції Центр Розвитку Бессарабії: точка зору автора даної публікації може не співпадати з точкою зору ГО «Товариство Лева» (м.Львів, Україна) та Національного фонду підтримки і не відображати їх позиції з даного питання.