В ряду модних виразів нашої епохи міцно утвердилася словосполучення «стійкий розвиток». Хоча їм охоче оперують політики і громадські діячі, зміст виразу не завжди зрозумілий. Що ж слід розуміти під «стійким розвитком»? І яке відношення воно має до нашого життя?

Сьогодні соціально-економічний і технічний прогрес того чи іншого регіону вважається стійким лише за умови дотримання інтересів трьох сторін: бізнесу, суспільства і природи. Простіше кажучи, якщо підприємці домагаються своїх цілей, вбиваючи навколишнє середовище або завдаючи шкоди суспільству, можна говорити не про сталий розвиток, а про злочинну життя одним днем. Деякі приклади у нас перед очима: браконьєрство, крадіжка дерев з лісосмуг, розорювання річкових берегів, застосування на полях небезпечних пестицидів.

Незважаючи на поглинену побутовими негараздами і в цілому нерадісну атмосферу нашого життя, бессарабці все частіше знаходять час для роздумів про майбутнє рідного краю. Це не дивно, адже сьогоднішні ландшафти Буджака і Придунав’я місцями скидаються на безладний смітник, посеред якого належить існувати всім нам…

Одним з першопрохідців природоохоронного руху нашого регіону, можливо, судилося стати Огородненской громаді. Нещодавно Бессарабія.UA інформувала читачів про тутешніх еко-проектах. Нинішньої весни в рамках великої ініціативи «Разом збережемо чистоту рідного краю» в ОТГ опитали місцевих жителів на тему хвилюючих їх екологічних проблем, почали навчати еко-Амбасадор – школярів, готових долучитися природоохоронної роботи та популярізовивать її в своїй окрузі, залучаючи до справи інших людей. У квітні тут посадили півтори сотні кримських сосен, поклавши початок відновленню Огородненского лісу.

Це були перші кроки на шляху до втілення довгострокової комплексної програми охорони навколишнього середовища і раціонального використання природних ресурсів, яку розрахували на найближчі чотири роки. Нещодавно в городній провели ще два ключових заходу: тренінг «Екологічно усвідомлені дії» і стратегічну сесію. З представниками проекту знову зустрілися старшокласники і дорослі – представники сільради, депутати. Громадяни знову говорили про наболілу екологічній проблематиці, потенційні загрози, про шляхи виходу і «точках зростання». Їх турбує втрата зелених насаджень, отруєне повітря, виснаження і забруднення грунтів рідного краю, засміченість відходами, замулювання і забруднення відходами водойм, підземних вод – досить згадати, що в городній вся питна вода привізна, а колодязів з чистою водою в цих краях давно немає …

– Вийшла жива, предметна розмова, – ділиться враженнями керівник проекту Валентина Стойкова. – Діти перерахували основні біди, дорослі це коло проблем уточнили – тепер вимальовується концепція великої робочої програми, яку належить реалізувати в найближчі роки. Чудово, що хлопці і дорослі надихнулися: огородненци бачать, що їм хочуть допомогти в життєво важливій ініціативі.

У найближчі дні доопрацьований довгостроковий план дій додатково обговорять з жителями громади та депутатами сільради. Комплексна програма розвитку охопить одразу кілька напрямків: захист водних ресурсів і атмосфери, охорону і відновлення земель, збереження і відтворення рослинного і тваринного світу. У разі успішного результату справи громаді вдасться створити благополучні, з екологічної точки зору, умови для життя людей, для збереження ландшафтного і біологічного різноманіття. Тут виникне зразкова система територій і об’єктів природно-заповідного фонду країни. Нарешті, популяризація природоохоронних знань сприятиме підвищенню екологічної культури населення, «активізації», залученню людей в прийняття важливих політичних рішень. Як вже говорилося, сталий розвиток регіону можливе лише за наявності всіх трьох «стовпів» – природоохоронного, ділового і громадського.