Що потрібно для успішного і стійкого розвитку територіальної громади? У суспільствах, які в останні десятиліття зуміли досягти великого прогресу, відповідь на це питання знайдено давно. Їх рецепт успіху передбачає, серед іншого, такі складові, як обізнаність громадян і право кожного на участь в житті громади рідного краю. Як відомо, обізнаність забезпечується доступом до інформації про насущні потреби громади і про те, яким чином ці потреби задовольняються. Сьогодні ми хочемо розповісти про одну ініціативу, в центрі якої – компетентний, активний громадянин.

Одна з ключових проблем нашого регіону сьогодні – деградація навколишнього середовища, адже від її здоров’я безпосередньо залежить наше існування. Не менша біда – невігластво, соціальний песимізм і загальна апатія. Громадяни не відчувають себе творцями власного майбутнього, мало цікавляться місцевою проблематикою і не поспішають брати на себе соціальну відповідальність. «З нічого і вийде нічого» -неудівітельно, що ми роками тупцюємо на місці.

Як і в інших куточках Бессарабії, в Огородненской ОТГ люди давно усвідомлюють всю ступінь безнадійності інерційного способу життя останніх десятиліть. Нещодавно в рамках проекту «Збережемо разом чистоту природного середовища рідного краю» тут провели соціологічне опитування громадян. Місцеві жителі відповіли на питання про те, чи вважають вони екологічні проблеми своєї місцевості пріоритетними, вказали, які саме теми вони вважають найбільш болючими. Так, їх турбує ступінь забруднення і деградації рідного краю, відсутність озеленення, грамотної утилізації сміття. Вони вважають екологічну проблематику центральної, хочуть вчасно, зручним для них способом отримувати відповідну інформацію від місцевих управлінців та бути впевненими в тому, що охорона природи поставлена ​​на належний рівень. Важливо також і те, що більшість опитаних визнають себе відповідальними у справі збереження природного середовища.

Опитування допоміг уточнити список нагальних потреб громади. Тепер справа за практичними кроками. До слова, реалізації згаданого проекту передувала його перемога на конкурсі проектів «Підтримка місцевих ініціатив в Україні».

У найближчі тижні в Огородненской громаді стартує основна, практична частина. Тут проведуть навчання двадцяти «Амбасадор» -просветітелей, яким належить популяризувати ази природоохоронної науки серед односельчан, привертаючи увагу людей до несподіваних аспектів екологічної тематики. На жаль, в порівнянні з іншими європейцями, ми поки не навчилися бачити наслідки своїх дій в житті навколишньої природи.

 

Крім того, пройде акція з озеленення місцевого ландшафту: для початку учасники проекту посадять тут 150 саджанців сосни. У списку запланованих заходів позначена розробка стратегії і проекту програми захисту навколишнього середовища Огородненской ОТГ. За задумом авторів ініціативи, проект буде неповним без залучення в спільну справу місцевих громадян. До роботи тут сподіваються залучити більше сотні учасників. Також готується реалізація пілотного проекту з відновлення Огородненского лісу. Цивільні організації-учасники підпишуть меморандум про захист навколишнього середовища.

Керівник проекту «Збережемо разом чистоту природного середовища рідного краю» В. Ф. Стойкова уточнила, що до фінальної мети Огородненской ініціативи – відновлення природного середовища – слід йти шляхом «активізації», залучення тутешніх жителів в прийняття рішень і в реалізацію місцевих ініціатив. Важливо допомогти цивільним діячам, активістам в розширенні горизонтів їх природоохоронної компетентності, а також спонукати цивільні і благодійні організації до вирішення відповідної проблематики і до підготовки програмних і стратегічних документів.

«Тайм-менеджмент» – планування і дотримання термінів – неодмінний атрибут будь-якого серйозного починання. Проекту в городній відведені свої тимчасові рамки: він буде реалізований до червня.

Додамо, що координацією проекту займається М. Ф. Константинова, а його виконавцем виступає Громадська організація «Центр розвитку Бессарабії» (ЦРЛ) в партнерстві з сільрадою городні. Загальний бюджет становить 42 130 гривень. У нього входить грант – 27 940 гривень, і власні кошти організаторів в сумі 14 190 гривень. Проект реалізується за фінансової підтримки ГО «Товариство Лева» (м.Львів, Україна) на кошти Національного фонду підтримки демократії / National Endowment for Democracy (м Вашингтон, США).

Від редакції Центр Розвитку Бессарабії. Точка зору автора даної публікації може не співпадати з точкою зору ГО «Товариство Лева» (м.Львів, Україна) і Національного фонду підтримки демократії / National Endowment for Democracy (м. Вашингтон, США) і не відображати їх позиції з даного питання.