«Історія, як правило, не надає інформацію про конкретних людей. Але саме вони і творять цю Велику Історію »… Таким епіграфом починається передмова до біографічної енциклопедії “Вони змінили Історію (125 вихідців із Південної Бессарабії)”, презентація якої пройшла в Ізмаїльському гуманітарному університеті 5 вересня.
Унікальне для регіону Бессарабія видання побачило світ завдяки фінансовій підтримці Віктора Куртєва – співзасновника громадської організації «Центр Розвитку Бессарабії», успішного бізнесмена, креативного підприємця і людини, відомого своїм небайдужим ставленням до збереження історико-культурної спадщини рідного краю. Енциклопедія виконана в рамках реалізації міжнародного науково-дослідного проекту «Україна і Молдова: спільна історична пам’ять, уроки та перспективи».
Професорсько-викладацькому складу університету, співробітникам культурних і освітніх установ Ізмаїла проректор з наукової роботи ІДГУ Лілія Циганенко – керівник проекту з української сторони і куратор науково-редакційної групи видання представила видану наукову працю. Описуючи структуру енциклопедії, вона охарактеризувала персоналії. Це представники різних етнічних груп і професій, що народилися в трьох повітах півдня Бессарабії, – Ізмаїльському, Кілійському, Аккерманському (Четатя-Албе). Серед героїв книги представлені вчені і військові, громадські діячі та музиканти, священнослужителі і митці, прозаїки та поети, фахівці виробничих галузей і аграрії, що залишили значний слід в професійній і адміністративно-політичній сферах. Робота написана українською та англійською мовами, тому редагування здійснювали перекладачі відповідного профілю, зокрема, університетські викладачі кафедри англійської мови та перекладу. На думку Лілії Циганенко, використання двох мов у виданні розширює можливості популяризації історії нашого краю.
У роботі над книгою взяли участь понад 40 представників трьох країн – України, Молдови та Болгарії, відомі фахівці-історики і краєзнавці. Зокрема, це 18 вчених з Ізмаїлу, шість вчених з Кишинева, науковий діяч з Болгарії. Енциклопедія комплектувалася протягом трьох років, оскільки у кожної країни були свої підходи і свої трактування певних моментів нашої спільної історії. Для їх узгодження потрібен час.
Як повідомила Лілія Федорівна, за рекомендацією Міністерства Освіти і Науки України, а також за бажанням мецената Віктора Куртєва це видання не призначене для продажу – воно буде безкоштовно розповсюджено по бібліотеках, навчальних закладах, школах Ізмаїлу, району та в цілому по Одеській області.
Лілія Циганенко зазначила, що в словнику представлений далеко не повний перелік наших співвітчизників. В майбутньому авторський колектив планує здійснити друге та третє доповнені видання. Другий том енциклопедії буде присвячений тим, хто народився за межами Південної Бессарабії, проте тісно пов’язав своє життя і кар’єру з нашим краєм. Третій том розповість про сучасників, – про тих, хто живе поруч з нами і зараз творить історію регіону, будучи справжнім патріотом своєї малої Батьківщини.
Біографічна енциклопедія “Вони змінили Історію (125 вихідців Із Південної Бессарабії)” призначена для вчених, викладачів і студентів навчальних закладів, педагогів та учнів загальноосвітніх шкіл, краєзнавців, – тих, кому цікава історія рідного краю.