Перші закордонні покази документального фільму “Місце сили” викликали надзвичайну зацікавленість в столиці Болгарії. 29 березня за сприяння громадської організації “Центр Бессарабських болгар в Болгарії” гостей з Української Бессарабії в центрі Софії приймав кінотеатр “Люм’єр Лідл”.

Подивитися фільм, про який в ЗМІ та в Інтернет-просторі вже неодноразово захоплено відгукувалися українські глядачі, а також познайомитися з командою творців прийшли та приїхали мешканці столиці, Пловдива, Кюстанділа та інших міст. Не дивно, що щирі почуття і думки, якими в соціальних мережах ділилися автори й учасники зйомок, за короткий час привернули до фільму увагу болгар не тільки діаспори, а й митрополії.

Звичайно ж, побачити рідні пейзажі прийшли і криничанці, які проживають в Софії. На прем’єру завітало багато почесних гостей, серед яких був Віце-Президент Республіки Болгарія пані Ілліана Йотова, Надзвичайний і Повноважний посол України в Республіці Болгарія Віталій Москаленко. У своїх чуттєвих зверненнях до присутніх вони наголошували на важливості таких проектів, говорили про необхідність показати фільм якомога більшій кількості людей, щоб на прикладі хоча б одного села вони дізналися історію бессарабських болгар, оцінили працю своїх предків і змогли передати пам’ять нащадкам. І, слід сказати, байдужих серед глядачів не було. Сльози на очах були і у жінок, і у чоловіків. Навіть діти зачаровано дивилися на екран – настільки картина зачепила загальні для всіх глибинні людські почуття.

Завдяки підтримці громадської організації “Центр розвитку Бессарабії” в Болгарію приїхали 40 осіб, серед яких буда команда фільму, фолк-гурт “Фа-Дієз BAND”, друзі проекту, представники таврійських болгар – нащадки чушмелійцев, що переселилися понад століття тому в приазовські степи. Гості з України представили глядачам дві виставки. Олександр Барон показав свої філософські фотокартини, відзняті під час зйомок фільму, а Тетяна Янчева-Дукова розгорнула частину свого великої колекції етнографічних експонатів.

Сюрпризом вечора від приймаючої сторони – громадської організації “Центр бессарабських болгар в Болгарії” – був виступ уродженки села Криничне Світлани Ковтун, яка мешкає в Болгарії вже багато років. Піснею, успадкованої від покійного діда, вона в той вечір у багатьох в залі теж викликала сльози. На жаль, наші дідусі і бабусі залишили цей світ назавжди. Зал вшанував мовчанням двох героїв фільму, які померли до дня прем’єри. Кожен в цю хвилину згадав тих, кому вдячний за життя, самосвідомість і душу.

Після перегляду стрічки та концертної програми багато хто підходив до творців фільму, щоб познайомитися ближче і подякувати за пережиті емоції, дарував квіти і пам’ятні подарунки. І цілком логічно, що перша щорічна нагорода “Центру бессарабських болгар в Болгарії” в цьому році була вручена Віктору Куртєву — меценату цього всемасштабного мистецького проекту. Наступного після прем’єри дня гості зібралися в Етнографічному музеї за “круглим столом”, організованим товариством”Родолюбець”, де всі змогли висловити свої почуття та емоції.

Колишній директор Болградської гімназії ім. Г. Раковського Жанна Суслина, яка нині мешкає в Софії, відзначила внесок приймаючої сторони: “Зроблено все можливе, щоб не просто показати кінострічку в одній з європейських столиць, а саме в країні наших предків. Фільм “Місце сили” зігрів нас своєю добротою, повагою до історії і емоційністю”.