З 19 по 21 липня в південно-західній частині Болгарії в передгір’ї Родоп відбувся національний фольклорний фестиваль «Рожен – собор народної творчості і тваринництва». Цей масштабний захід відкрив президент Республіки Болгарія Румен Радев. В цьому році за підтримки громадської організації «Центр розвитку Бессарабії» і Віктора Куртева у фестивалі вперше прийняла участь делегація з України – переможці етноконкурсу “Бессарабія FOLK-2019”, який проходив в травні в селі Городнє Болградського району.

Фестиваль бере початок ще з минулого століття і зараз має статус національного. З 1993 року він проводиться щорічно недалеко від міста Смолян під відкритим небом в мальовничій лісистій місцевості на величезній галявині серед гір. Це сотні наметів, тисячі машин, до 300 000 глядачів. Програма фестивалю передбачала конкурсні виступи численних вокальних і хореографічних колективів, театралізовані костюмовані вистави, показові шоу народних бойових змагань і єдиноборств, а також атракціони, етнографічні виставки, ярмарки одягу і килимів ручної роботи, виробів декоративно-прикладного мистецтва, демонстрацію старовинних звичаїв, майстер-класи традиційних видів діяльності в Болгарії, приготування і дегустацію національних страв з м’яса і молочних продуктів, показ племінних тварин, вирощених кращими фермерами країни.

Серед трьох тисяч учасників фестивалю в складі 300 колективів гідно себе показали і наші земляки – 117 осіб на чолі з Тетяною Станєвою – керівником культурних програм Центру розвитку Бессарабії. Відбір для участі у фестивалі «Рожен» був проведений 4 травня в селі Городнє Болградського району на Міжнародному фестивалі народної творчості «Бессарабія-FOLK». Перші місця в різних номінаціях і сертифікати на безкоштовну поїздку в Болгарію від Центру розвитку Бессарабії тоді отримали вокальний ансамблі «Дулакчія» з села Делень Арцизького району, хореографічний ансамбль «Колорит» з Кам’янки Ізмаїльського району, старша група танцювального колективу «Ізвор», а також солістка Євгенія Шлопак з села Городнє Болградського району.

Варто сказати, що виконавська майстерність бессарабців викликала захоплення глядачів і високі оцінки журі фестивалю. Слухаючи пісню «Богдан Калинка думаше» у виконанні Євгенії Шлопак під акомпанемент музикантів групи «Фа-Дієз», не соромилися своїх сліз навіть чоловіки. Тому що вона про нелегку долю дівчини та в її особі – перших поколінь бессарабських болгар, яким довелося через турецьке панування залишати батьківщину, переселитися і жити в чужому місці серед чужих людей.

Виступи на різних сценах наших хореографічних та вокального ансамблів підтвердили міжнародний рівень артистів. Запальні танці та мелодійні народні пісні супроводжувалися оваціями сотень людей. Вони відображені в сюжетах різних болгарських телекомпаній і новинних репортажах на радіо, записані на телефони поціновувачів фольклору. І такий колективний інтерес був підтверджений результатами фестивального конкурсу.

Сольні виступи Євгенії Шлопак заслужено оцінені першим місцем. Творчості танцюристів колективу «Ізвор» з села Городнє і пісенного ансамблю «Дулакчія» у відповідних номінаціях присуджено другі місця. Болгарія в черговий раз переконалася, що культуру і традиції своїх предків болгари Бессарабії шанують і розвивають.